12 najczęstszych błędów w pliku XML. Jak je naprawić. Część 2

Artykuł opublikowany 16.10.2018
12 most common XML feed errors 2

Chyba wszyscy możemy się zgodzić co do tego że, posiadanie biznesu  Ecommerce i prowadzenie kampanii produktowej w porównywarkach bez bezbłędnego feeda produktowego może doprowadzić do znacznych spadków sprzedaży.

Przypomnę tylko, że możesz łatwo sprawdzić czy Twój XML feed nie zawiera błędów, korzystając z naszego darmowego audytu pliku XML. Wszystko czego potrzebujesz, to adres URL Twojego pliku XML oraz adres e-mail, na który zostaną wysłane wyniki audytu.

W poprzednim tygodniu omawialiśmy pierwsze dwa typowe błędy w feedach produktowych. Czas, by przyjrzeć się kolejnym.

Element # 3 CATEGORYTEXT ma nieprawidłową wartość

Aby naprawić ten błąd, możesz użyć specjalnej reguły w Mergado, która nazywa się "zbiorcza zmiana nazwy kategorii". Genialną cechą tej reguły jest fakt, że podpowiada poprawne nazwy kategorii dla danej porównywarki w zależności od wybranego formatu wyjściowego pliku XML. Wystarczy, że wpiszesz literę (w polu po prawej stronie), na którą Twoim zdaniem może zaczynać się właściwa kategoria a sugestie wyświetlą się automatycznie.  

How to rename categories in xml feed

#4 Brakuje elementu DELIVERY_DATE, albo jest pusty

Jeśli brakuje elementu, dodaj go i wypełnij w taki sam sposób jak w przypadku braku elementu MANUFACTURER ( błąd #2, część 1).

W sytuacji gdy element istnieje, ale nie zawiera żadnych danych musisz go uzupełnić. Najlepiej zrób to bezpośrednio w administracji e-sklepu.

#5 Element PRODUCT  zawiera nieodpowiednie słowa

Niektóre porównywarki walczą ze zbyt długimi nazwami produktów, często też zakazują używania niektórych słów. Przykładowo może to być informacja o darmowym prezencie, czy bezpłatnej dostawie. Zależy to od zasad danej porównywarki i specyfikacji produktu.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli wiesz, które słowa w nazwie Twoich produktów są zakazane - np. darmowa wysyłka - po prostu użyj reguły "Znajdź i zamień". Ta reguła przeszuka wszystkie nazwy produktów i zastąpi je pustym znakiem = usuń. Zalecamy wybranie opcji "Wyrażenie regularne", wówczas reguła będzie dokładniejsza.

 

How to delete words in an element

Jeśli masz więcej zakazanych słów w nazwie produktu, użyj wyrażeń regularnych.

Na przykład, na końcu nazwy produktu masz różne oferty składające się z dwóch słów (bezpłatna dostawa, darmowy prezent,..). Wówczas możesz użyć tego wyrażenia regularnego w regule "Znajdź i zamień": (\ s * \ S + \ s *) {2} $

To wyrażenie regularne znajdzie dwa słowa na końcu nazwy produktu, w tym spację przed tymi słowami. Przykład: nazwa produktu "Koszulka z długim rękawem darmowa dostawa", reg. wyrażenie znajdzie " darmowa dostawa".

How to delete words in an element using regular expression

Alternatywnie możesz użyć tego wyrażenia regularnego - \ s * - [^ -] * $ - które znajdzie długi tekst na końcu tekstu aż do myślnika, w tym myślnik i wcześniejszą spację. Przykład: nazwa produktu "T-shirt z długim rękawem - tylko teraz bezpłana wysyłka", reg. wyrażenie znajdzie "- tylko teraz bezpłatna wysyłka"

Aby zobaczyć inne artykuły z części cyklu "12 najczęściej występujących błędów w pliku XML i jak je poprawić", przejdź do części 1 na naszym blogu.

Jeśli potrzebujesz pomocy z feedem produktowym, możesz opisać swój problem na naszym forum, lub napisać do nas na mergado@mergado.pl

Dodaj komentarz