Czym jest kod EAN i do czego jest potrzebny?

Artykuł opublikowany 03.12.2018

W sklepach codziennie spotykamy kody kreskowe, które oznaczają każdy przedmiot, niezależnie od tego, czy jest to czekolada, czy książka. Kod kreskowy jest najczęstszą formą kodu EAN-13 (europejski numer artykułu), który identyfikuje towary. W tym artykule porozmawiamy, jak zdobyć taki kod tam, gdzie go potrzebujesz i jak go skonfigurować w Mergado.

Dzięki Mergado możesz ustawić kody EAN automatycznie i zbiorczo. Wypróbuj bezpłatnie przez 30 dni. Poniżej znajdziesz jasne instrukcje.

Co to jest EAN i jak go zdobyć?

Sklepy internetowe niekoniecznie potrzebują EAN jako takiego. Ale to się zmienia, gdy reklamują się w porównywarkach. Jego zadaniem jest jednoznaczna identyfikacja danego rodzaju towaru. Sklepy internetowe zazwyczaj otrzymują ją wraz z innymi informacjami od swoich dostawców.

Jeśli chcesz uzyskać EAN, zarejestruj się w systemie GS1, który zawiera międzynarodowe standardy automatycznej identyfikacji i przekazywania informacji o zidentyfikowanych przedmiotach, usługach lub przedmiotach. Standardy te umożliwiają technologiom automatyczne gromadzenie danych i komunikacji.

W Czechach można również otrzymać EAN za jednorazową cenę, na przykład od firmy Barcodes.

Kiedy EAN jest obowiązkowy, a kiedy zalecany?

Dzięki EAN wyszukiwarki internetowe automatycznie przeniosą Cię o kilka klas wyżej. A co z porównywarkami cen? Ogólnie rzecz biorąc, kod EAN pomaga lepiej dopasować karty produktów. Heureka posiada obowiązkowy znacznik EAN w kategoriach Książki, Podręczniki, Mapy i Przewodniki, Filmy, Muzyka i Komiksy. W przeciwnym razie nie jest to obowiązkowe, ale pomaga szybciej dopasować kategorie.

Heureka tworzy raport niesparowanych produktów na podstawie EAN. Może być przetwarzany przez naszą aplikację Pairing Bear, dzięki której możesz masowo parować produkty w Heureka.

Zboží.cz oświadcza, że ​​automatyczne łączenie produktów w kategorie odbywa się według nazwy produktu, EAN, nazwy producenta, numeru produktu i ceny produktu. Jeżeli oferta nie zawiera kodu EAN, wymagana jest zgodność co najmniej 90% nazwy oferty z produktem na Zboží.cz. W przeciwnym razie wystarczająca jest zgoda 40%. Jeśli posiadasz poprawny kod EAN produktu, możesz wysłać go na adres e-mail zbozi@firma.seznam.cz. Po zweryfikowaniu poprawności rejestrują go w swoim produkcie.

Zakupy Google wprowadziły obowiązek kodu EAN (lub GTIN - numer zakodowany w EAN) z dniem 16 maja 2016 r. Jeśli Twój produkt nie posiada tego oznaczenia, konieczne jest dodanie informacji o nim do feeda. Instrukcje, jak to zrobić w Mergad, znajdziesz tutaj.

Pricemania.sk nie posiada obowiązkowego EAN, ale poleca go na swojej stronie w specyfikacji XML feed. Kod pomoże szybciej i lepiej dopasować i uszeregować towary. Pricemania.sk ostrzega przed podaniem tylko oficjalnych kodów produktów, a nie ich numerów wewnętrznych.

Najnakup.sk również nie posiada obowiązkowego EAN, ale zaleca jego użycie, gdyż pozwoli to na umieszczenie Twojej oferty w katalogu produktów. Uważaj jednak, aby nie używać tego samego kodu dla wielu produktów w źródle danych XML, w którym to przypadku zostanie on zignorowany.

 

Jak nastawić EAN vw Mergado

Jak w Mergado dopełnić brakujący EAN

1) Manualne dostosowanie

Na stronie Produkty wystarczy kliknąć ikonę ołówka w wierszu z elementem EAN (po prawej stronie, np. dla wartości wyjściowych) i edytować wartość, a następnie zapisać. Przyspieszy to skróty klawiaturowe.

Jeżeli element EAN nie jest widoczny na wartościach wyjściowych (zwykle puste elementy nie są wyświetlane, dzięki czemu lista elementów nie jest niepotrzebnie długa), możliwe jest wstępne wypełnienie wartości _jakaś_ w elemencie EAN regułą przepisywania. Dodajesz go do produktów, w których brakuje EAN, a następnie możesz łatwo edytować tę wartość za pomocą ręcznych zmian i określonych kodów EAN.

2) Importem CSV pliku

Wystarczy przygotować plik CSV zawierający tylko dwie kolumny, np. ITEM_ID (lub inny identyfikator produktu) oraz kody EAN w drugiej kolumnie. Taki plik CSV można następnie przesłać do Mergad w ramach reguły importu pliku danych. Alternatywnie możesz ustawić regułę, aby plik miał pod adresem URL, np. w arkuszach kalkulacyjnych Google i możesz tam na bieżąco dodawać EAN.

3) Reguła przepisywania

W Mergado istnieje kilka rodzajów zasad przepisywania. Najlepszym sposobem na wykorzystanie ustawień zbiorczych EAN jest użycie przepisz według wartości, gdzie po lewej stronie reguły możemy wybrać element według którego identyfikujemy konkretny produkt (np. ITEM_ID lub inny identyfikator) po prawej stronie reguły ustawimy element EAN i tym samym konkretne kody EAN dla poszczególnych produktów.

Przykład tworzenia reguły Przepisywanie masy według wartości w Mergado.

Jak filtrować produkty, które mają złe wartości EAN w Mergado?

  1. Upewnij się, że Twój EAN jest poprawnie długi. Zwykle EAN ma 8 lub 12-14 znaków. Aby znaleźć produkty, które nie mają tej liczby znaków, użyj następującego wyrażenia regularnego: ^ (\ d {8} | \ d {12,14}) $.
  2. Dowiedz się, co zawiera wartość inną niż powyższe EAN, a następnie popraw ją bezpośrednio w e-sklepie.
  3. Jeśli wartość EAN jest wymieniona w innym miejscu w źródle, możesz wprowadzić ją w elemencie EAN za pomocą reguły Znajdź i zamień.

Jak sprawdzić w Mergado, czy kod EAN jest zduplikowany?

Porównywarki produktów mogą wstrzymać reklamy z różnych powodów. Jednym z najczęstszych jest występowanie zduplikowanych wartości w pliku danych. Dzięki temu przewodnikowi możesz łatwo znaleźć i usunąć je w Mergado. Omówiliśmy tę akcję na naszym forum dyskusyjnym.

 

Proszę zwrócić uwagę na użycie EAN w reklamie w Mergad0. Wypróbuj na 30 dni i dowiedz się, co możesz skonfigurować.

Możę Cię również zainteresować:

Dlaczego do rejestracji w Mergado potrzebujesz tak wielu danych osobowych i dlaczego się ich nie bać

Myślisz, że formularz rejestracyjny do Mergado dużo okienek i od razu chce od Ciebie dużo informacji, nawet jeśli chcesz tylko wypróbować Mergado? Nie musisz się o to martwić. Wyjaśnimy Ci poniżej.

01.09.2021
Utwórz główny plik danych i pozbądź się potrzeby oddzielnej edycji każdego eksportu

W Mergado zarządzasz reklamami na towarach, tworząc w nich eksport, w którym edytujesz niezbędne dane. Jeśli masz wiele eksportów i wielokrotnie wprowadzasz pewne korekty w każdym eksporcie osobno, możesz usprawnić ten proces, tworząc główny plik danych. Zobaczmy, jak to skonfigurowałeś, abyś mógł zbiorczo wprowadzić dużą część zmian.

13.05.2021
Jak importować feed do Mergado z Dropbox

Korzystasz z przechowywania w chmurze w swoim sklepie internetowym Dropbox? Oszczędzaj czas, szukając instrukcji dotyczących importowania kanałów do Mergado. Przygotowaliśmy dla Ciebie prostą procedurę, dzięki której bezproblemowo poprawnie skonfigurujesz udostępnianie plików.

20.04.2021

Dodaj komentarz