Jak przygotować plik produktowy do Ceneo?

Artykuł opublikowany 17.12.2018

Jeśli już jakoś czas poruszasz się w świecie e-commerce, to wiesz, że samo założenie sklepu internetowego nie wystarczy. Jednym z podstawowych kroków jest rozszerzenie sprzedaży o porównywarki cenowe czy sieci afiliacyjne. Jeśli sprzedajesz w Polsce to Twoja obecność na ceneo jest obowiązkowa. Jaka jest specyfikacja pliku produktowego na ceneo.pl?

Jak sprzedawać na Ceneo.pl?

Polacy najczęściej kupują na Allegro. Numerem jeden między porównywarkami jest Ceneo, które  umożliwia porównywanie produktów z ponad 18 tysięcy e-sklepów, co daje ponad 20 milionów produktów. Ceneo działa jak inne znane porównywarki (np. skąpiec) na karcie produktów wyświetlane są produkty od najlepszego -  ich rozmieszczenie zależy od kilku czynników (wysokości CPC, opinii klientów i ceny produktu). Ceneo od 6 stycznia wprowadzi podwyżki ceny za kliknięcie, obecnie koszt waha się od 27 do 90 groszy.

Zaufane Opinie

Ceneo w roku 2009 rozpoczęło program Zaufane Opinie. Klient po złożeniu zamówienia dostaje do wypełnienia ankietę, w której ocenia daną transakcję. Co istotne, ankiety są unikatowe, dzięki czemu klient ocenia daną transakcję tylko raz. Obecnie jest to największa baza rzetelnych opinii w Polsce. Pamiętaj o tym, że klienci dzielą się zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi doświadczeniami. Dlatego też, dbaj o aktualność wszystkich informacji. Osiągniesz to za pomocą poprawnie uzupełnionych elementów w pliku produktowym.

Chodzi o dane dobrej jakości

Aby sprzedawać na porównywarkach cenowych, konieczne jest przenoszenie danych między e-sklepem a porównywarką za pomocą pliku produktowego. Często wykorzystywanym do tego plikiem jest XML. Ten plik danych z informacjami o produktach, które sprzedajesz zawiera elementy dotyczące nazwy, opisu, ceny, datę dostawy, kategorię itp. Odróżnia się tym sposobem od innych pozycji, jednocześnie umożliwia dopasowanie do kategorii z podobnymi kategoriami. Wykorzystaj wszystkie elementy do opisu swoich produktów - również te dobrowolne. Ułatwisz tym klientom wybór Twojego e-sklepu.

Jakie elementy w pliku XML są niezbędnę

  • ID
  • PRICE
  • URL
  • ATRYBUTY

Warto przyjrzeć się czym są atrybuty. Pełnią one bardzo istotną rolę w procesie integracji ofert. Najprościej mówiąc na atrybuty składają się trzy elementy: Producent, Kod Producenta i EAN ( więcej informacji znajdziesz w specyfikacji Ceneo).

Opcjonalnie możesz uzupełnić informacje o elementach:

  •     <avil>     - dostępność
  •     <set>       - zestaw
  •     <weight>   - waga
  •     <imgs>     - informacje z opisem zdjęcia
  •     <desc>     - opis

... i o to, żeby zautomatyzować pracę

Praktycznie każda porównywarka ma inne wymagania dotyczące specyfikacji pliku XML. Przygotowywanie feeda pod każdą porównywarkę a szczególnie ręczne aktualizowanie danych może stać się koszmarem marketingowca. W Mergado przeprowadzisz zmiany w plikach produktowych bez pomocy programisty. Poza samą platformą masz do dyspozycji wiele użytecznych aplikacji, które rozszerzają funkcje Mergado o nowe narzędzia i pomagają zwiększać jego potencjał.

Daj się zauważyć i zacznij sprzedawać na Ceneo.pl. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z tej porównywarki, bądź przygotowany na sto procent. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące przygotowania pliku produktowego dla Ceneo - napisz do nas.

 

Nagrody przyznawane w ramach 9 edycji Rankingu Zaufanych Sklepów. Źródło: https://biznes.ceneo.pl/wyniki-Rankingu-Zaufanych-SklepowW

Dodaj komentarz