Jak usprawnić eksport feedu produktowego?

Artykuł opublikowany 03.07.2019

Proces przesyłania feedu XML z waszego e-shopu do porównywarki cenowej przy użyciu Mergado możesz sobie wyobrazić jako podróż długo dystansową. W drodze z Twojego e-sklepu do porównywarki jest wiele przystanków i trzeba zadbać, aby feed bez zbędnych opóźnień dostał się do celu.

1 przystanek - eksport z E-shopu

E-sklepy zazwyczaj generują nowy kanał w określonych godzinach. Czas ten można znaleźć w administracji sklepu internetowego. Jeśli go tam nie ma skontaktuj twórce sklepu lub zainstalowanego pluginu. Dlaczego ta informacja jest ważna? Załóżmy, że twój e-sklep generuje feed co 6 godzin (o 04:00, 10:00, 16:00 i 22:00). Jeśli zmienisz dane o 10:30, nie będą one widoczne na żadnych wyszukiwarkach dopóki twój sklep ich nie przetworzy. Warto o tym pamiętać, jeśli wprowadzane zmiany mają zostać aktualizowane o konkretnej godzinie.

2 przystanek - eksport z Mergado

Kolejne opóźnienie może pojawić się podczas procesowania feedu w Mergado, które pobiera dane sklepu internetowego co 2-4 godziny (w zależności od wykorzystywanego serwera). Na przykład Mergado pobra dane o godzinie 11.00, 13.00 i 15.30, 17.00 i eśli wprowadziłeś zmiany w kanale o 10.30, twój e-shop aktualizuje dane o 16, a Mergado przeprocesuje te dane dopiero koło 17.00, zmiany które wprowadziłeś będą widoczne w eksporcie Mergado dopiero 7 godzin później. Aby uzyskać dokładne informacje o tym, kiedy Mergado pobierało  dane, zobacz kartę Historia. Znajdziesz tam również informacje o tym, kiedy pobrano plik Heureka lub inne.

3 przystanek - eksport do wyszukiwarka cenowa

Trzeci przystanek to porównywarka cenowa albo inna witryna do której wysyłacie swój eksport.  Podobnie jak twój e-shop i Mergado również tutaj pobieranie danych odbywa się w określonych interwałach. O tym kiedy konkretna porównywarka pobiera dane możecie się dowiedzieć sprawdzając kartę Historia w Mergado. Po tym kiedy dane zostały zaakceptowane po stronie wyszukiwarki, należy spodziewać się dodatkowego czasu aby aplikacja mogła je przeprocesować zanim aktyualizuje je na sowjej stronie.

Jak usprawnić proces eksportu?

Znając informacje na temat czasu kiedy Wasz, Mergado i porównywarka cenowa pobierają dane można usprawnić proces aktualizacji danych.

Korzystne praktyki:

planuj wprowadzane zmiany z wyprzedzeniem;
dostosuj częstotliwość generowania feedu u siebie w sklepie;
korzystaj z opcji manualnego generowania kanału w Mergado znajdującego sie na karcie Ustawienia eksportu

Wykorzystaj informacje na temat procesowania danych na swoją korzyść, a żadne opóźnienia nie będą stać na przeszkodzie aktualizacji twojego feedu produktowego.

Dodaj komentarz