Co jest najbardziej adresowane w bałkańskim handlu elektronicznym? Uzyskaj przegląd dzięki wewnętrznej ankiecie firmy Mergado

Artykuł publikowany 23. 03. 2021
| 8 minut czytania

Czy chcesz ekspandować e‑sklep na Bałkany? Zobacz, co jest ważne dla użytkowników lokalnych rynków internetowych. Pomoże Ci w tym badanie najczęściej omawianych tematów grup na Facebooku, które przeprowadziliśmy od maja 2020 do stycznia 2021. Dzięki niej zrozumiesz, na czym należy się skupić, penetrując bałkański e‑commerce.

Z Mergado do Chorwacji, Słowenii i Serbii

Na początku zeszłego roku wybraliśmy się z Mergado na rynki e‑commerce byłej Jugosławii. Przed ekspansją przeprowadziliśmy badanie rynku i oceniliśmy ryzyka. Na tej podstawie zdecydowaliśmy się na obsługę języków lokalnych w Chorwacji, Słowenii i Serbii.

Jednak nasze badania się nie skończyły. Trwają nadal. W krajach, w których się rozwijamy, chcemy być cały czas w centrum uwagi i wiedzieć, jakie są potrzeby każdego rynku i jakie są bieżące problemy. Dokonujemy również porównań z rynkami, na których już działamy. Chcemy wiedzieć, jakie są między nimi podobieństwa, a jednocześnie jak się różnią. To badanie subiektywne. Dlatego możesz pomyśleć, że oceniłbyś informacje inaczej.

Metodologia badań

Poniższe wyniki monitoringu pochodzą z okresu od maja 2020 do stycznia 2021. W tym czasie zadawano tysiące pytań i dyskutowano. Najpopularniejsze podzieliliśmy na tematy i obliczyliśmy ich częstotliwość. Oczywiste jest, że cały świat e‑commerce jest poruszany nie tylko na Facebooku. Jest często używany głównie przez nowoprzybyłych, a wkład profesjonalistów jest rzadki. Ale my też byliśmy tym zainteresowani. Dlatego podzieliliśmy pytania na początkujących i zaawansowanych. Ze względu na prostotę i potrzeby artykułu dyskutantów z grup FB będziemy nazywać Bałkanami, ponieważ w tym badaniu postrzegaliśmy użytkowników mniej lub bardziej jednolicie. Zauważyliśmy, że znaczna część użytkowników jest podobnie obecna we wszystkich grupach w różnych krajach.

Tematy grup e‑commerce na Facebooku wiele Ci powiedzą

Częścią naszej regularnej ankiety jest zbadanie, jakie tematy są omawiane w grupach e‑commerce na Facebooku. Na Bałkanach monitorowaliśmy (i nadal monitorujemy przez RSS) pytania i dyskusje w naszych znanych, największych grupach na Facebooku zajmujących się e‑commerce:

Zapraszamy do wykorzystania ich do własnych badań lub monitoringu.

Istnienie e‑sklepów wiąże się z pracą agencji i freelancerów

Nie tylko operatorzy sklepów internetowych mogą skorzystać z wielu informacji o bałkańskim handlu elektronicznym. Jeśli jesteś freelancerem lub agencją, która ma ambicje przebicia się za granicą, w poniższym artykule znajdziesz również szereg przydatnych wskazówek.

Jakie są główne problemy związane z handlem elektronicznym, z którymi borykają się Bałkany?

 • Najczęściej omawianym tematem na bałkańskich grupach na Facebooku zajmujących się e‑commerce są metody płatności. Są to głównie pytania i dyskusje o tym, które z nich są najlepsze, jak je połączyć i które mają najniższe opłaty.

  Ponadto pojawiają się często zadawane pytania dotyczące systemu PayPal. Jak otworzyć na nim konto firmowe? Jak opodatkować dochód? Albo jak możesz wypłacić pieniądze w swojej walucie z PayPal? Interesujące są pytania dotyczące płatności przez SMS.

  Bardziej zaawansowane Bałkany interesują się również kryptowalutami. Na przykład: „Mamy bramkę płatniczą, ale jak odbierać kryptowaluty i jak je odpowiednio opodatkować?”

  Najpopularniejsze bramki płatnicze na Bałkanach na podstawie badań:

  1. Stripe
  2. Payoneer
  3. Monri (pochodzi z Chorwacji, według jej danych korzysta z niej 30% chorwackich e‑sklepów)
  4. CorvusPay

  A co z Twoim e‑sklepem? Czy zezwalacie na płatności przez PayPal? Czy planujesz wprowadzić dodatkowe bramki płatnicze?

 • Dropshipping to duży temat na Bałkanach. Potwierdzają to często zadawane pytania dotyczące wieku, od którego można rozpocząć dropshipping. Związane z tym są często zadawane pytania dotyczące kursów szkoleniowych dropshipping i mentorów. Dyskusje dotyczą najczęściej kursów dropshippment prowadzonych przez Miloša Vašiča i Aleksandra Stanicia. Nie możemy jednak powiedzieć, czy te kursy są naprawdę tak popularne i uczęszczane, czy też jest to sztucznie stworzone zainteresowanie.

  Najczęściej się dyskutuje o sprzedawcach z rynków AliExpress i Alibaba. Częstym tematem była również automatyzacja zamówień i związane z tym podłączenie do zapasów dostawców azjatyckich. Nie zabrakło również suplementów ze statystykami trendów w towarach na Aliexpress i Alibaba, na podstawie których dropshipperzy wybierają asortyment swojego e‑sklepu.

  Bałkany nie mają problemu z wyjściem poza kraj, w którym mieszkają. Dlatego część pytań dotyczyła również wykorzystania centrów realizacji zamówień w USA. Pytania dotyczyły głównie Zendrop, najbardziej opłacalne centra i instrukcje, jak je efektywnie sprzedawać.

  Co to dla Ciebie oznacza?

  E‑kupujący w krajach byłej Jugosławii to wykwalifikowani dropshipperzy. Zobacz czas dostawy towarów swoich głównych konkurentów w kraju, w którym się rozwijasz. Czy to nie jest model dropshipping z długimi czasami dostawy? Oferowanie krótszych czasów dostawy może być główną przewagą konkurencyjną.

 • Fakt, że handlowcy z Bałkanów są zainteresowani sprzedażą za granicą, potwierdzają również pytania o wymogi prawne.

  Tematy pytań:

  • wirtualna siedziba i zakładanie firm w innych krajach (np. w przypadku e‑sklepu płacącego podatki w Chorwacji rozwiązanie fizycznego magazynu jest prawnie obowiązkowe, więc nie można bez niego handlować).
  • w jakich krajach są najlepsze warunki do prowadzenia biznesu
  • jakie są praktyki dotyczące płacenia podatków („Jeśli jestem Serbem i mam sklep internetowy w Anglii, komu mam płacić podatki?”)

  Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz reklamować się na Bałkanach

  Chociaż kraje byłej Jugosławii są stosunkowo bliskie językowo i kulturowo, jednolite podejście nie wystarczy, aby rozwinąć kilka z nich naraz. Nie wszystkie kraje bałkańskie należą do Unii Europejskiej. Ponadto każdy ma inną walutę i kilka szczegółów, które musisz znać.

 • Ogólne pytania najczęściej zadawali początkujący traderzy. Większość tych dochodzeń miała miejsce podczas pierwszej fali pandemii, kiedy na Bałkanach rozpoczęła się blokada, a sklepy kamieniarskie zaczęły zakładać wirtualne oddziały.

  Co najbardziej interesowało e‑kupujących:

  • jakie są najlepsze kursy, aby skorzystać z edukacji marketingowej online
  • jakie usługi agencje marketingowe oferują sklepom internetowym
  • co to jest dropshipping
  • zapotrzebowanie na pracę ekspertów ds. marketingu

  Bardziej zaawansowane obejmują pytania o oszustwa, takie jak skradzione strony na Facebooku lub skopiowane opisy produktów, a także prośbę o konkretną pomoc ze strony ekspertów (np. Rozwiązania SEO dla witryny sprzedawcy z tak dużą liczbą produktów).

  Jak przyciągnąć Bałkany

  Czy masz w swoim zespole bałkańskich specjalistów? Jeśli chcesz rozszerzyć działalność na te kraje z agencją marketingową lub jako freelancer, wypróbuj autopromocję poprzez doradztwo w grupach na Facebooku lub specjalistyczne kursy. Ułatwia to sklepom internetowym znalezienie partnerów, którzy zajmą się ich marketingiem.

 • Zapytania dotyczące reklam na Facebooku i Instagramie miały często charakter początkujący. Za ich pośrednictwem użytkownicy byli zachęcani przez freelancerów i agencje marketingowe do tworzenia reklam w ten sposób.

  Jak to użyć

  Szukasz inspiracji, jak dotrzeć do potencjalnych klientów od użytkowników Facebooka i Instagrama w Chorwacji? Zobacz, jak robią to dwie lokalne agencje, które zafascynowały nas swoimi studniówkami:

 • Z dyskusji na temat transportu dochodzimy do wniosku, że Bałkany to głównie dropshippers i eksperci w sprzedaży transgranicznej. Często zadawane pytania, takie jak: „Jesteśmy sklepem internetowym w Macedonii i chcemy wysyłać zamówienia do Chorwacji. Jak najlepiej to zrobić? ”Lub„ Kto zagwarantuje dostawę przesyłki z Holandii do Niemiec w ciągu dwóch dni roboczych? ”

  Co jest najważniejsze podczas transportu towarów na Bałkanach

  Nie zapomnij liczyć tutaj na dwie ceny transportu. Ceny za dostawę na kontynencie różnią się od cen za transport na wyspę i dlatego mogą się znacznie różnić.

 • Również początkujący marketingowcy zwykle zadają pytania dotyczące SEO i PPC. Tutaj także możesz dotrzeć do nowych klientów, którzy skorzystają z Twoich usług.

  Wskazówki dotyczące zapytań:

  • Jak opodatkować reklamy Google?
  • Jak założyć konto?
  • Jak skonfigurować inteligentną kampanię? Dlaczego kampania inteligentna nie robi tego, czego chcę?

  Na Bałkanach, w porównaniu np. Z czeskim e‑commerce, reklamy na Viber i Whatsupp są częściej adresowane.

  Szukasz eksperta PPC na Bałkany?

  Zapytaj Miroslava Vargu. Ten senior PPC jest uważany za ojca PPC na Bałkanach.

 • Wiele zapytań w tej kategorii dotyczy polityki cenowej i bardziej udanej sprzedaży. Zaangażuj e‑kupujących wiedzą o skuteczniejszej reklamie. Wielu e‑kupujących, którzy potrzebują porady, może w ten sposób stać się Twoimi stałymi klientami, odpowiadając na pytania typu: „Wolisz prezenty czy kupony?” lub „Będziemy podnosić cenę od przyszłego roku, czy ktoś ma doświadczenie, jak to zrobić z sukcesem?”

 • Ten temat dotyczy najsilniejszego rozwiązania pudełkowego dla e‑sklepów na Bałkanach, Shopify i e‑commerce platforma WooCommerce pro WordPress. Jeśli możesz doradzić operatorom sklepów internetowych z różnymi połączeniami do tego rozwiązania, do przewoźników, do bramek płatniczych lub innych szablonów, zwiększysz atrakcyjność portfela agencji.

 • Chociaż porównywarki są niższe niż na dziesiątym miejscu naszego badania, poświęciliśmy im dużo uwagi. Zainteresowanie towarami na bałkańskich grupach na Facebooku jest nadal niewielkie. Mniejsza liczba zapytań w Chorwacji dotyczyła doświadczeń z największymi lokalnymi towarami JeftinijeNabava. W Macedonii i Serbii pytania skierowano w podobny sposób do lokalnego numeru jeden Eponudu. Jednak odpowiedzi lokalnych marketerów pokazują, że dobrze rozumieją problematykę towarów i mogą pomóc użytkownikom na profesjonalnym poziomie. Nawet w przypadku reklamy na lokalnych towarach, mając wiedzę, jak efektywnie z nich korzystać, zwiększysz potencjał pozyskiwania klientów na Bałkanach.

  Porównywarki towarów mają duży potencjał do rozbudowy

  1. Rynek porówniarek bałkańskich nie jest jeszcze tak duży, jak np. W Czechach i na Słowacji. Jeśli chcesz rozszerzyć działalność na Bałkany, koniecznie wykorzystaj ich możliwości.
  2. Czeka tu na Ciebie wiele możliwości. Jak dotąd tylko 500 sklepów internetowych jest reklamowanych w największym komparatorze z krajów byłej Jugosławii:

Dzięki Mergado możesz samodzielnie skonfigurować reklamy dla znanych bałkańskich formatów

Czy rozważasz ekspansję na jeden z bałkańskich rynków internetowych? Dzięki Mergado użyjesz formatów porównawczych produktów, których już używasz, i przekonwertujesz je na te, których aktualnie potrzebujesz. Z naszym wirtualnym administratorem możesz automatycznie zarządzać plikami danych. W Mergado będziesz mógł samodzielnie zarządzać reklamą w e‑sklepie — przyspieszy to codzienne zadania marketingowe i obniży koszty pracy programistów.

Co pokazuje badanie tematów poruszanych na Bałkanach? Że chociaż lokalni użytkownicy i użytkownicy e‑commerce są nowicjuszami w handlu elektronicznym, są zainteresowani wypróbowaniem nowych możliwości. I tutaj jest wielka siła dla bardziej doświadczonych sprzedawców lub agencji marketingowych i freelancerów. Jeśli masz dobrą znajomość marketingu online, nie wahaj się dotrzeć do potencjalnych klientów dzięki swojemu profesjonalizmowi. Zwiększy to wiarygodność i zainteresowanie Twojej firmy.

Mogłoby Cię również zainteresować:

Autor / Lukáš Horák / 23. 03. 2021

Łukasz zajmuje się większością komunikacji w języku czeskim w Mergado. Poprzez blogi, pocztę e‑mail i sieci społecznościowe regularnie dostarcza czytelnikom e‑commerce informacji dotyczących handlu elektronicznego oraz wskazówki od Mergado. Kiedy nie jest copywriterem lubi proste rzeczy, takie jak badminton, wycieczki, ukryte perełki z muzyki lat 80. i owoce morza podawane z czerwonym winem.

Add new comment

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
By submitting a comment, you agree to the processing of personal data.