Poznaj Plik Produktowy

Artykuł opublikowany 03.12.2018

Do polskiego rybnika e-commerce codziennie przypływa mnóstwo nowych ryb. Jesteś jedną z nich i potrzebujesz - zwłaszcza teraz przed świętami - poradzić z ważnymi terminami i pojęciami? Właśnie dla Ciebie mamy artykuł, który wyjaśni czym jest plik XML i dlaczego jest tak istotny.

Plik XML

I choć istnieje kilka nazw - Plik XML, Plik / Feed produktowy - co może być dosyć mylące, to wszystkie te nazwy są określeniem tego samego pliku. Plik produktowy zawiera informacje o produktach z Twojego e-sklepu takie jak nazwa opis, cena, data dostawy, kategoria itp. Dzięki dobrze wypełnionionemu pliku XML odróżnisz swoje produkty od konkurencji i zwiększysz widoczność w porównywarkach.

Przykładowy XML feed dla czeskiej Heureki. Źródło: sluzby.heureka.cz

Do czego służy Plik Produktowy?

Jeśli chcesz sprzedawać na porównywarkach - potrzebujesz pliku XML. Umożliwia on przenoszenie danych z e-sklepu do porównywarki. Jest także niezbędny do grupowania produktów w kategorie.  

Przesyłanie danych do porównywarek

W ramach rejestracji e-sklepu na stronie  porównywarki jest konieczne dodanie adresu URL XML eksportu. Tą drogą są pobierane przez porównywarkę informacje o Twoich produktach. Magicznie brzmiący adres znajdziesz w administracji e-sklepu.

Elementy

Elementy to części pliku produktowego. Każdy element zawiera jedną, konkretną informacje o produkcie ( przykładowo cenę czy nazwę). Co istotne - praktycznie każda porównywarka posiada inne elementy i strukturę, co trochę komplikuje pracę. Tutaj też pojawia się Mergado, które potrafi elementy pomiędzy poszczególnymi porównywarkami zmieniać, czym znacząco zwiększa ilość dostępnych kanałów sprzedażowych.

Skorzystaj z Mergado

Mergado działa jako pośrednik między e-sklepem a porównywarką. Pracuje z plikami produktowymi i ich zbiorczymi zmianami, dzięki czemu plik XML pasuje nie do jednej, ale do większej ilości porównywarek. Aplikacje stworzone do pracy z Mergado dodatkowo zwiększają jego możliwości.

Ponadto w Mergado możesz wykonać bezpłatną kontrolę swojego pliku. Sprawdź czy nie tracisz klientów poprzez błędy w pliku! O tym jakie są najczęstsze nieprawidłowości pisaliśmy w artykułach: "12 najczęstszych błędów w pliku XML. I jak je naprawić"

 

Masz pytania dotyczące prace z plikiem produktowym w Mergado? Napisz nam na: mergado@mergado.pl

Dodaj komentarz