Aktualizuj dane towarów w sklepie internetowym Shoptet. Korzystanie ze studium przypadku firmy Flexity

Jeśli zarządzasz wieloma sklepami internetowymi działającymi na rozwiązaniu Shoptet, ważne jest, aby Twoje dane produktów były aktualne. Przy najmniejszej zmianie produktu w jednym e-sklepie musisz jak najszybciej przenieść go do innych obsługiwanych przez Ciebie sklepów. Szczegółową procedurę dla Ciebie w studium przypadku napisał Tomáš Sokol, współzałożyciel sklepu internetowego Flexity.

Manualny eksport i import danych pomiędzy e-sklepami

Shoptet nie oferuje administratora głównego, który byłby w stanie centralnie dystrybuować dane do produktów, w których wystarczyłaby tylko lokalizacja dla poszczególnych stanów. Dlatego szukaliśmy rozwiązania, aby poradzić sobie z problemem utrzymywania aktualnych danych.

Jednym ze sposobów jest ręczny eksport i import CSV, XML lub XLS format między e-sklepami.

Czynnikiem ograniczającym w tej procedurze jest wersja językowa. Na przykład, jeśli muszę dostosować dostępność jednego produktu, musiałbym przetłumaczyć terminy z jednego języka na inny, a następnie zaimportować. Ponadto z opcji ręcznego importowania można korzystać tylko przy ręcznym tłumaczeniu plików XLS i CSV. W przypadku korzystania z XML proces staje się znacznie bardziej skomplikowany.

Przy wzajemnym imporcie należy wiedzieć, które nazwy elementów pozostają w języku angielskim (np. VISIBILITY, PRICE, CODE itp.), a które są już w wersji językowej. Muszę to wiedzieć, jeśli chcę poprawnie zaimportować dane bez przepisywania czegoś w innym języku w e-sklepie.

Mapowanie wartości

Następnie musimy zmapować, które „wartości” są nadal takie same we wszystkich e-sklepach, a które się zmieniają. Np. przy przenoszeniu wartości CODE, EAN, Flag nie mam do czynienia z wersjami językowymi i mogę je bez problemu przenieść. Muszę tylko uważać, aby podstawowy eksport zawsze zawierał nazwę produktu, która będzie w lokalnej wersji językowej.

Jeśli chcę już zsynchronizować dostępność produktów w e-sklepach, mam do czynienia z tłumaczeniami wartości.

 

W przypadku zarządzania wieloma e-sklepami sytuacja często jest taka, że ​​istnieje jeden magazyn centralny i główny e-sklep.

W tym przypadku muszę najpierw zmapować, jakie wartości chcę synchronizować w różnych e-sklepach i z jaką częstotliwością.

 1. Podstawą jest magazyn. Polecam mieć go przez osobne akcesorium, bo to około setnych/sekundę.
 2. Inne dane, takie jak dostępność produktu u dostawcy, widoczność lub korekty cen, również mogą być wyświetlane w ujęciu godzinowym.

Kiedy dokładnie wiem, co chcę przenieść, nadal muszę mieć przygotowane wszystkie problemy techniczne i systemy.

Przekazywanie danych opłaca się nawet w przypadku jednego e-sklepu. Na przykład pod redakcją dostawcy feedu.

Dodatek do automatycznego importu

W wersji podstawowej być może będę musiał jedynie ręcznie eksportować i importować dane, ponieważ sprawdzę częstotliwość, z jaką przesyłam dane (dziennie, co tydzień, co miesiąc). Lepszą opcją jest użycie automatycznego importu za pośrednictwem dodatku Shoppt (inwestycja długoterminowa lub bezpłatna dla Entreprise).

Do szybszej pracy z większą ilością danych polecam skorzystać z kanału XML i poznać jego podstawowe elementy i logikę. Używam aplikacji do automatyzacji zarządzania kanałami XML Mergado. Zapewnia płynne i niezawodne działanie reklamy oraz oferuje wiele możliwości szybkiego i przejrzystego wykonywania codziennych czynności przez e-kupującego.

Procedura wygląda wtedy następująco:

 1. Wybiorę, jakie dane chcę przenieść ze sklepu internetowego do Mergady (które dane wejściowe).
 2.  Konfiguracja w Mergado zasady przetwarzania feedu.
 3. Manualnie załadują kanał wyjściowy.

Zasady, których używamy i ich przeznaczenie

Marża

Przy pomocy zaimportuj plik danych możemy rozciągnąć ceny zakupu na nowy element. W dalszej kolejności możemy skorzystać z reguł kalkulacji, aby uzyskać marżę netto dla każdego produktu lub wartość procentową. Z tymi uzyskanymi wartościami możemy dalej pracować.

 • Nagraj je z powrotem do e-sklepu pod elementem, którego nie używamy - np. MPN/Serial Number itp. Bezpośrednio w interfejsie e-sklepu zobaczymy wysokość marży dla każdego produktu.
 • Możemy podzielić produkty na kilka grup według marży i przypisać tę kategoryzację ABC do dowolnego elementu. Na przykład, jeśli nie chcę, aby konkretny numer był widoczny w e-sklepie.
 • Możemy również wyeksportować wszystkie dane do arkusza kalkulacyjnego i stworzyć własną analizę (polecam to dopiero po wczytaniu większej ilości danych od dostawców).

Dane od dostawców

Jeśli mam przynajmniej jakieś dane od dostawcy, to najlepiej, jak mogę je pobrać w formacie CSV na bezpiecznej stronie FTP, skąd mogę je pobrać. Na początek wystarczyłoby nam, nawet gdybyśmy mieli tylko tabelkę z wartościami CODE, dostępnością i ewentualnie datą.

Możemy wtedy zastosować kilka kroków, aby rozwiązać takie sytuacje, jak:

 • czy możliwe jest zamówienie towaru u dostawcy już dziś (jeśli pozwalamy klientom na zakup towaru, którego nie ma w magazynie) dowiedz się,
 • czy jakiś towar wypadł z oferty dostawcy (bez ręcznej kontroli) ukryj produkty, które nie są aktualnie dostępne w e-sklepie ukryj tylko te warianty produktu, których dostawca nie posiada pokaż produkt ponownie, gdy będzie dostępny u dostawcy!
 • przeciągnij dostępność bezpośrednio do Shoppt zezwalam na zakup przedmiotów, których nie mam na stanie, ale są w wystarczającej ilości od dostawcy
 • zmień ceny zakupu i sugerowane ceny sprzedaży, ustaw promocje i rabaty mieć pełną kontrolę nad poszczególnymi produktami i ustalać zasady według potrzeb dzięki importowi notatek wewnętrznych

W ten sposób możemy znacznie usprawnić zaopatrzenie i skrócić czas inspekcji.

 

Potrzebujemy do tego kilku zasad i elementów:

1. Zaimportuję wartości od dostawców do własnych elementów dostawca1_stock. Aby dowiedzieć się, czy nastąpiła zmiana lub czy coś wypadło, ustawiam regułę na wartość taką jak -1 dla wszystkich wartości magazynu.

2. Po zaimportowaniu pliku danych te wartości zostaną nadpisane i tam, gdzie pozostaje -1, wiem, że tego konkretnego produktu nie ma aktualnie w menu w feedzie.

3. Korzystając z selekcji produktów, mogę następnie wybrać logikę reguł - zmień element VISIBILITY na detailOnly (nie pokazuj), jeśli dostawca nie ma towaru na stanie lub ma go mało.

4. Jednocześnie ustawiłem regułę ponownego wyświetlania produktu, gdy dostawca jest w magazynie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na kolejność zasad.

Własny magazyn

 • Jeśli ładujemy zapasy (znowu kolejny kod eksportowy + zapas) przez CSV, możemy przeprowadzić wewnętrzny audyt wyświetlanych produktów. Lub ankietę, aby sprawdzić, czy prawidłowo wyświetlaliśmy/nie wyświetlaliśmy produkty według naszego własnego magazynu. Zapobiegnie to ukrytym zapasom.
 • Importując datę ostatniego zamówienia (własny eksport CSV zamówień z e-sklepu) możemy monitorować przegląd towarów, które nie są na sprzedaż. Zwłaszcza w przypadku wielu e-sklepów, musimy zobaczyć sprzedaż z każdego z nich. Podoba nam się tu zasada, że ​​z każdego e-sklepu importujemy dane ostatniego zamówienia dla danego kodu produktu z określonej daty (wskazówka: możemy zmienić datę bezpośrednio w adresie URL, jeśli chcę go zaktualizować).

Tłumaczenia i lokalizacje dla wielu e-sklepów

 • Jeśli musimy aktualizować te dane od dostawców między wieloma e-sklepami, możemy użyć magazynu głównego jako domyślnego importu.
 • Następnie wystarczy kilka zasad, aby przetłumaczyć elementy, takie jak dostępność w magazynie i dostępność w momencie wyprzedania.
 • Dostosujemy stawki VAT dla danego kraju (np. 3 stawki w Czechach).
 • W przypadku płatności za pobraniem na Węgrzech musimy zaokrąglić kwotę i zakończyć ją na 0 lub 5, co z łatwością poradzimy sobie z zasadami kalkulacji.

Utrzymywanie aktualnych danych o e-sklepach bezpośrednio wpływa na atrakcyjność oferty. Jeśli podasz poprawne informacje o swoich towarach, nie musisz się martwić, że kupujący opuszczą Twoją witrynę z powodu rozbieżności w ofercie. Obsługa rozwiązań e-sklepów Shoptet oferuje kompleksowe opcje zarządzania. Jego związek z Mergado jest bardzo proste, więc oprócz doskonale działającego sklepu będziesz również prowadzić wysokiej jakości reklamę na porównywarkach towarów w Czechach i za granicą.

 

Autorem tego artykułu jest współzałożyciel sklepu internetowego Flexity Tomáš Sokol.

 

Może Cię również zainteresować:

7 najczęstszych błędów w feedzie FAVI i jak im zapobiegać

Jak każda inna porównywarka i FAVI ma swoje kryteria, które musisz spełnić, jeśli chcesz reklamować się na ich stronie. Dlatego przygotowaliśmy artykuł z jego profesjonalistami, aby pomóc Ci rozwiązać 7 najczęstszych problemów na FAVI z Mergado.

07.09.2021
7 typowych niedoskonałości pliku danych Zakupów Google i jak je naprawić w Mergado

Google Shopping to najpopularniejszy format pliku danych o produktach w Mergado zaraz po Heurece. We współpracy z agencją Proficio, Jako Certyfikowany partner Google zebraliśmy 7 najczęstszych problemów, które możesz napotkać w Centrum diagnostycznym Google Merchant.

19.07.2021
Opanuj dynamiczny remarketing Google Ads z witryną bez koszyka. Przy pomocy Mergado Pack i Google Web Designeru

W przypadku branż poza e-sklepami, skonfigurowanie dynamicznego remarketingu wymaga dostosowań technicznych w sieci, przygotowania własnego feeda, a także dynamicznego banera, który będzie wyświetlał informacje z przygotowanego feedu. Jak to wszystko przygotować, dowiesz się z artykułu specjalisty PPC Hany Kobzové.

06.05.2021

Dodaj komentarz